Nájdite letenky s najlepšou cenou

Turkmenistan Merv

Počasie Turkmenistan Merv


Turkmenistan Merv je jedno z najhorúcejších miest na svete. Teploty môžu dosiahnuť až 50 stupňov Celzia počas letných mesiacov. Toto suché a horúce podnebie má podstatný vplyv na miestnu floru a faunu a aj na životy ľudí.

Turkménska Merv sa nachádza v púšti Karakum a je jedným z najviac sušších miest na svete. Zhruba 80 percent roka je púšť, ktorá má malé množstvo zrážok. Väčšina zrážok, okolo 40 mm z celkových 125 mm zrážok za rok, sa zhromažďuje v zime.

V lete sa teplota pohybuje okolo 41 až 47 stupňov Celzia. V zime je tu oveľa chladnejšie teploty klesajú až na 0 stupňov Celzia. Množstvo svetla počas celého roka v Merve je pomerne vysoké, zvlášť v lete keď je na oblohe málo oblakov.

Počasie Turkmenistan Merv ovplyvňuje aj zvieratá, ktoré sa tu vyskytujú. Zvieratá sa musia prispôsobiť a získať vodu z rôznych zdrojov a prežiť v extrémnych podmienkach. Mnohé rastliny sú suchom a teplom odolné a dokážu prežiť aj bez dostatku vody.

Ľudia v Turkmenistan Merv sa takisto musia prispôsobiť podmienkam. Väčšina ľudí žije v malých osadách a živí sa poľnohospodárstvom. Mnohé zdroje vody v púšti sú kontaminované a uprostred púšte nie je príliš veľa možností získať pitnú vodu.

V zimnom období je situácia o niečo lepšia. Vtedy môžu ľudia získať vodu z riek, ktoré prúdia z pohoria Kopet Dag. Niektorí ľudia tiež žijú v blízkosti kanálov na zavlažovanie, ktoré môžu obsahovať pitnú vodu.

Celkovo má počasie v Turkmenistan Merv veľký vplyv na miestne prostredie a na život obyvateľov. Napriek tomu, že takéto podmienky môžu byť pre ľudí a zvieratá veľmi ťažké, ľudia sa tu už niekoľko tisíc rokov dokážu prispôsobiť a prežiť v týchto extrémnych podmienkach.


Letenka Turkmenistan Merv


Turkmenistan Merv: Cesta do historického srdca krajiny

Ak sa chystáte na cestu do Turkmenistanu, určite by ste si nemali nechať ujsť navštívenie mesta Merv. Táto starobylá metropola, ktorá sa nachádza v púšti Karakum, bola kedysi medzi najväčšími mestami sveta a bol to dôležitý obchodný a kultúrny stredisko medzi Čínou a Európou. Dnes mesto Merv obklopujú ruiny rôznych období a turisti môžu prejsť jeho fascinujúcou históriou. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa dostať do Mervu, je kúpa letenky do Turkmenistanu.

Merv bola založená viac ako 2500 rokov dozadu a postupom času bola mesto cestou pre kočovné kmeňy a dôležitým centrom kultúry a obchodu. Ako jedno z kľúčových miest histórie Silk Road sa stáva Mervom dôležitou turistickou atrakciou, pretože oblasť obsahuje pozostatky štyroch mesto-štvrtí, ktoré boli vybudované v rôznych časových obdobiach, a to Erk Kala, Giaur Kala, Sultan Kala a Abiverd. Všetky zvyšky mesta sú umiestnené v púšti a niektoré sú veľmi blízko seba.

Erk Kala, ktorá bola postavená v 6. storočí pred naším letopočtom, je považovaná za nastupujúcu zostavu, na ktorej boli postavené ďalšie mestá v Merve. Je to najstaršia časť Mervu a stále môžete vidieť nádherné ruiny paláca a hradby.

Giaur Kala, najväčšia štvrt v Merve, bola postavená v polovici 3. storočia pred naším letopočtom. V mestskom centre bolo veľké námestie, kde sa súťažilo v športoch a zábave. Môžete si pozrieť pozostatky centrálnych budov, ktoré ho obklopovali.

Sultan Kala, ktorá bola postavená v 10. storočí, bola jednou z najprestížnejších štvrtí Merve a mala množstvo budov na ceremoniálne účely. Stál tam aj palác a veľký mešita. Dnes stojí na námestí so sochou Saparmyrat Niyazov.

Abiverd, ktorá bola postavená v 7. - 8. storočí, bola najmenšou štvrťou v Merve. Nie sú tam také veľké miesta, ale poskytuje to pekný pohľad na každodenný život v histórii Mervu.

Pri návšteve Mervu môžete vidieť tiež sochárov a remeselníkov, ktorí tam predávajú rôzne suveníry, také ako keramika a predmety zo striebra. Merv je tiež domovom niekoľkých múzeí a denných exkurzií, ktoré ukazujú kultúrne a historické dedičstvo mesta.

Ak plánujete navštíviť Turkmenistan, mesto Merv by malo byť na vašom zozname. A kúpa letenky do Turkmenistanu je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako tam cestovať. Toto starobylé mesto poskytuje návštevníkom prehliadku do fascinujúcej histórie tejto krajiny a okrem toho ponúka aj nádherné prostredie na prechádzky a prehliadky.


Najčastejšie otázky a odpovede Turkmenistan Merv


1. Čo je Merv?

Merv je historický oáza v Turkmenistane, ktorý sa týči na ploche 120 km² a zahrnie päť mesto-státov, ktoré sa datujú späť do 3. tisícročia pred Kristom.

2. Čo sa nachádza v Merv?

V Merve sa nachádza viacero historických pamiatok, ktoré sú zahrnuté ako súčasť svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Patria sem napríklad Oblastný administratívny palác, minaret Juma a mausóleum súboru Soltan Sanjar.

3. Aké je klimatické podnebie v Merve?

Merv sa nachádza v suchom a polopúštnom podnebí, kde sa spotrebiteľom voda spomaľuje a môže byť priaznivá pre rast rôznych rastlín.

4. Ako sa tam dostanem?

Najlepší spôsob, ako sa dostať do Mervu, je letecky získanie neďalekého letiska v Maryjine. Potom stačí zapožičať si auto alebo využiť služby miestnej dopravy na presun do Mervu.

5. Aké sú otváracie hodiny Mervu?

Otváracie hodiny v Merve sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia a pre turistov môžu byť otvorené od 9:00 do 18:00. Odporúča sa overiť aktuálne otváracie hodiny pred návštevou.

6. Aké je vstupné do Mervu?

Vstupné do Mervu sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov a objektov, ktoré sa chcete pozrieť. Pre individuálnych návštevníkov sa vstupné pohybuje medzi 50 a 200 turkménskymi manatmi.

7. Ako dlho trvá návšteva Mervu?

Celková návšteva Mervu by mala trvať pár hodín, ale ak máte viac času, môžete sa rozhodnúť stráviť tu aj celé dni. V závislosti od vašich plánov sa odporúča plánovať návštevu od jedného do dvoch dní.


Ubytovanie Turkmenistan Merv


Turkmenistan Merv je UNESCO svetový kultúrny a historický skvost, ktorý sa nachádza v Karakúm, na juhu Turkmenistanu. Toto miesto je známe ako jedno z najdôležitejších centier obchodu a kultúry v staroveku. Merv bola dôležitým centrom múdrych a umelcov po celé stáročia a dodnes uchováva svoje umenie a architektúru v úplnej dokonalosti.

Ak hľadáte ubytovanie v Turkmenistan Merve, máte niekoľko možností. V blízkosti histórickej lokality sa nachádzajú hotely a ubytovacie zariadenia, ktoré umožňujú turistom naozaj unikátny pobyt. Väčšina týchto miest ponúka moderné zariadenia a služby, ktoré sú šité na mieru potrebám zahraničných turistov.

Ak chcete zažiť typický turkménsky spôsob ubytovania, môžete si zobrať izbu v súkromnej rodinnej domácnosti. Toto je vynikajúci spôsob, ako spoznať miestnych ľudí a zistiť viac o ich každodennom živote. Tieto domácnosti by mohli byť jednoduché a skromné, ale sú plné pohostinnosti a sú veľmi cenovo dostupné.

Ďalšou možnosťou je táborovanie v blízkosti Mervu. Počet turistov, ktorí navštívia tieto miesta, je zvyčajne nízky, pretože súčasná politická situácia môže byť pre niektorých turistov trochu neistá. Ak však máte radi dobrodružstvo a chcete sa priblížiť k miestam, ktoré sú zvyčajne mimo dosahu, táborovanie by mohlo byť pre vás ideálnou voľbou.

V neposlednom rade by ste mohli zvoliť pobyt v meste Mary, ktoré je približne 90 kilometrov od Mervu. Mesto Mary má viacero hotelov a ubytovacích zariadení, ktoré sú kvalitné a pohodlné, ale tiež veľmi drahé.

Bez ohľadu na tom, ktorú možnosť ubytovania si vyberiete, nevyhnutne prežijete nezabudnuteľný zážitok. Merv je miestom, ktoré je plné histórie a zaujímavých príbehov. Stačí sa len obklopiť umením a kultúrou, ktoré sú v Merve zachované dodnes, a užívať si staroveké krásy v súčasných komfortných podmienkach.


Dovolenka Turkmenistan Merv


Turkmenistan Merv sa nachádza v strede Turkmenistanu a má bohatú históriu a kultúru. Je to miesto, ktoré je navštívené hlavne kvôli svojim archeologickým zrúcaninám, ktoré sú zapsané na zozname UNESCO.

Merv bol kedysi dôležitým centrom obchodu na Hedvábnom kontakte a dnes sa nachádza v suchom púštnom prostredí. Jeho archeologické zrúcaniny sú rozdelené do troch oddelení: ýer (Starý Merv), Gyz Gala (dievčenská pevnosť) a Sultan Gala (kráľovská pevnosť).

Starý Merv bol založený v 7. storočí pred n.l. a je domovom pre množstvo archeologických nálezov, ako sú napríklad hrobky a svätyne. Pamiatky z obdobia Tang sú viditeľné vo veľkom množstve, najmä v mestskej časti Abdulla-khan Kala. V paláci Gyz Gala nájdete nádherné zlaté a bronzové sochy a mince.

Krásna pevnosť Sultan Gala bola postavená v 11. storočí a je jednou z najzachovalejších pamiatok z obdobia Seljuk Turk. Má slávnu bránu a nádherné minarety, ktoré sú viditeľné z každej časti mesta.

V Merve sa nachádza aj Museum etnografie a dejín Mervu, kde nájdete exponáty a artefakty zachytávajúce históriu a kultúru miesta.

Mesto Merv je ideálna destinácia pre archeologických nadšencov a turistov, ktorí sa zaujímajú o históriu. Najlepšie obdobie na návštevu miesta by bolo od októbra do decembra, keď sú teploty nižšie a menej vysušené púštne prostredie. Ak sa chystáte na dovolenku v Merve, nezabudnite si priniesť naozaj pohodlné topánky, pretože miesto je veľké a budete musieť prejsť veľa kilometrov. Môžete si tiež prenajať miestneho sprievodcu, ktorý vám pomôže oboznámiť sa s týmito unikátnymi archeologickými zrúcaninami a históriou Mervu.


97 percenta zákazníkov sú spokojní

Najväčší online sortiment leteniek

Záruka za najvýhodnejšiu cenu

Akciové lety za priaznivé ceny

Zabezpečte si najlacnejšie letenky do miest, ktoré vás prekvapia svojou krásou alebo podivnosťou.

Preskúmať letenky